Z pasji do wody

Mikołów posiada długą historię i bogatą tradycję. Jej częścią jest ruch harcerski zapoczątkowany ponad 90 lat temu i działający jako Hufiec Ziemi Mikołowskiej im. Bohaterów Powstań  Śląskich.

Jedna z drużyn Hufca to wodniacy, czyli 27 Harcerska Drużyna Wodna.  Jest ich ponad siedemdziesięciu. W Drużynie działają obecnie cztery załogi: dwie Wilczków(dzieci z klas I – III SP)- w Mikołowie i Mikołowie- Mokrem, Jungów(klasy IV-VI SP) oraz Harcerzy Starszych(młodzież gimnazjalna).  Co tydzień odbywają się zbiórki załóg, każda ma swojego opiekuna odpowiadającego za organizację pracy i prowadzenie zajęć.

w Zakrzówku Szlacheckim 5.07.2014

To co wyróżnia i łączy wodniaków to niebieski kolor munduru, a także pasja, jaką jest woda. Wolne chwile zawsze starają się spędzać na rzekach, jeziorach, zalewach.

Mikołów nie posiada dostępu do dużego akwenu. W okolicy znajduje się jednak wiele ciekawych miejsc nadających się do pływania: Paprocany, Starganiec, Zbiornik Goczałkowicki, Zalew Łąka, rzeki: Pszczynka, Ruda a także Wisła i Odra. Na tych dwóch ostatnich co roku reprezentują Mikołów na zlotach śląskich harcerzy wodnych.

Gdy tylko pogoda pozwala wyjeżdżają nad wodę, w czasie wakacji organizują obozy i spływy.  Celem tych wyjazdów jest aktywne spędzanie wolnego czasu, obcowanie i poznawanie natury, promowanie zdrowego trybu życia czy doskonalenie umiejętności wioślarskich i żeglarskich. To także szkoła charakteru. Jednak harcerstwo to coś więcej.

Misją ZHP jest wychowywanie młodego człowieka, czyli wspieranie go we wszechstronnym rozwoju i kształtowaniu charakteru przez stawianie wyzwań. Według harcerzy ideały zawarte są w Prawie i Przyrzeczeniu Harcerskim.  Podczas zbiórek i działań na wodzie harcerze uczą się wartości takich jak patriotyzm, braterstwo, odpowiedzialność, praca, wolność i pokój. Każdy za swój obowiązek traktuje bycie pomocnym i pożytecznym, bo „Harcerz w każdym widzi bliźniego, a za brata uważa każdego innego harcerza”(4. pkt Prawa Harcerskiego). Drużyna spleciona jest silnymi więziami przyjaźni a z wielką radością przyjmuje każdego, kto chce do nich dołączyć i poznać tajemnice wodniactwa oraz poczuć radość z bycia harcerzem.

,,I świeć przykładem świeć i leć w przestworza leć
I nieś ze sobą wieść, że być harcerzem chcesz” (Harcerskie ideały)

Drużyna bierze również udział w życiu miasta Mikołowa: uczestniczy w lokalnych wydarzeniach patriotycznych, organizuje wieczornicę 11 listopada, angażuje się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, organizuje różne akcje charytatywne, przekazuje Betlejemskie Światło Pokoju w kościele Księży Salwatorianów, organizuje w mieście gry terenowe, kultywuje pamięć o Powstańcach Śląskich, przypomina sylwetki osób zasłużonych i związanych z miastem.DSCN1122

27 HDW założona została przez Pawła Krawczyka w roku 1957, w latach 90. jej działalność została zawieszona. Kilka lat temu nastąpiła reaktywacja i rozpoczął się długi proces odbudowy.  W Mikołowie znalazło się wiele dzieci i młodzieży chętnych do wstąpienia i działania w szeregach  Drużyny, utworzono zastępy  stale powiększające swoją liczebność.  Znaleźli się instruktorzy do pracy z młodzieżą. Teraz bardzo potrzebny jest sprzęt, który będzie instrumentem pracy.

Szansą na jego otrzymanie jest realizacja projektu ogólnomiejskiego M/17/2015 zgłoszonego w ramach Budżetu Obywatelskiego:  ,, Zakup sprzętu wodnego dla 27 Harcerskiej Drużyny Wodnej działającej przy ZHP Hufcu Ziemi Mikołowskiej im. Bohaterów Powstań Śląskich w celu prowadzenia szkoleń oraz działań rekreacyjno-sportowych dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu miasta Mikołowa”

Głos oddany na projekt będzie wsparciem rozwoju harcerstwa w Mikołowie i inwestycją w przyszłość. Przysłuży się dzieciom i młodzieży, a także całemu lokalnemu społeczeństwu.

 

plakatBO

Więcej informacji o projekcie i działalności Drużyny:

WWW: http://wodniacymikolow.blogspot.com/p/projekt.html

Facebook: https://www.facebook.com/WodniacyMikolow/

Prezentacja: http://prezi.com/oaitmway3pwz/?tm_campaign=share&utm_medium=copy&rc=ex0share

 

Popularne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *